A technika fejlődésének köszönhetően talán azt gondolnánk, hogy egyre kevesebb szakma képviselőinek kell föld alatti munkavégzésre adniuk a fejüket. Pedig a bányászokat, a metróvezetőket, a föld alatti közműhálózatok karbantartói, a föld alatti építkezésen dolgozó építőipari szakemberek, de még az olajiparban tevékenykedők is munkaidejük meghatározó részét töltik a föld alatt. De vajon mire érdemes figyelni a felszín alatti munkavégzés során? Hogyan őrizhetjük meg az egészségünket és a biztonságunkat?

Ma már egyébként az sem olyan egyértelmű, mint korábban, hogy mi számít föld alatti munkavégzésnek. Hiszen az evidens szakmák mellett ott vannak még például az olyan szürke zónás területek is, mint például a mélygarázsok parkolóőrei. Már csak a munkavédelmi előírások betartása és persze az állandó jelleggel föld alatt végzett munka okán járó 5 nap pótszabadság miatt sem mindegy, hogy minek minősül az adott munkakör. Bár, mindegyiknek megvannak a veszélyei.

Milyen körülmények teszik különösen veszélyessé a felszín alatti munkavégzést?

  1. A fényviszonyok

A föld alatt végzett munkák esetén az egyik legnagyobb kihívást a terület megfelelő bevilágítása jelenti. Sötétben még egy parkban is csetlik-botlik az ember, de, ha az kifejezetten egy föld alatti építési területen, a bányában, a csatornarendszernél vagy egy sötét föld alatti parkolóban történik, a baleset kockázata még magasabb. A sötétség, illetve a rosszul megvilágított és ezért nem teljesen belátható területek az egyik legnagyobb veszélyforrás. 

  1. A föld alatti túlnyomásos tér

Vannak olyan föld alatt végzett munkák, ahol a munkavégzéshez az úgynevezett túlnyomásos térre, keszonra is szükség van. Ilyen esetben az extrém szintű légnyomás lesz az, ami rendkívül nagy megterhelést jelent az emberi szervezetnek és az agynak főleg, ilyenkor a terület megközelítésére és elhagyására is speciális szabályok vonatkoznak. Ez a nehezítő tényező egyébként víz alatti munkák során is megtapasztalható.

  1. Rossz szellőzés, pára

A felszín alatt evidens, hogy nincs olyan élénk légmozgás, mint az utcán vagy egy felszín feletti zárt térben akár. Amennyiben pedig a hőmérséklet is magas és nincs lehetőség elfogadható szinten tartani, még a levegő páratartalmával is számolni kell, ami szintén rontja a koncentrációs képességet.

  1. Az ember maga

Sajnos nem lehet megfeledkezni az emberi mulasztás esetéről sem. Amikor egy-egy kolléga nem kellően szakképzett, lankad a figyelme, nem elég precíz, esetleg valamilyen szer befolyása alatt veszi fel a munkát. De az is előfordulhat, hogy a fenti körülmények hatását nem tolerálja a szervezete, ezért vét a hibát.

Hogyan tehetjük biztonságosabbá a föld alatti munkavégzést?

Elsősorban az a legfontosabb, hogy a munkavégzés helyszíne még a munka megkezdése előtt alapos felmérésen essen át, annak alapján pedig precíz, a helyszínre vonatkozó biztonsági és munkavédelmi protokollok legyenek kialakítva. 

Emellett különös figyelmet kell fordítani arra is, hogy az adott munkára/iparágra vonatkozó munkavédelmi szabályok és tűzvédelmi előírások be legyenek tartva, illetve ezeket rendszeresen ellenőrizze a munkáltató. 

Továbbá a helyszínre érdemes az események nyomon követése, valamint a balesetek és más károk megelőzése érdekében kamerákkal megfigyelni a területet. Ezen felül gondoskodni kell arról is, hogy a szükséges biztonsági felszerelések (például elsősegély csomagok, poroltó stb.) rendelkezésre álljanak és hozzáférhetőek legyenek, valamint a szellőzés és a páratartalom mérséklése is megoldott legyen.

Építési területek esetén a figyelem felhívó táblák és a kábelek biztonságos elhelyezése, a munkagépek használatára és tárolására vonatkozó előírások is nagyon fontosak. Elég egy rossz mozdulat ahhoz, hogy baleset történjen.

Ezekre a biztonsági és munkavédelmi szabályokra elemi érdeke figyelnie minden cégnek, elsősorban azért, hogy elkerülje a személyi sérülést, még rosszabb esetben a halálesetet. Ha mégis megtörténik a baj és bebizonyosodik, hogy a munkáltató részéről bármilyen mulasztás történt, akkor a sérült munkavállaló vagy hozzátartozói kártérítésért is beperelhetik a céget. 

Plusz a hatósági vizsgálat idejére akár a munkavégzés is felfüggesztésre kerülhet. Arról nem is beszélve, hogyha a baleset során a több százezer, esetleg több millió forintos munkagépekben is kár keletkezik.