Mi és miért történik egy tűzriadó gyakorlat során?

Ideális esetben remélhetőleg soha nem lesz szükség a tűzriadó gyakorlat során elsajátított ismeretekre, de erre nem vehetünk garanciát. Egy zárlatos vezeték, egy eldobott cigarettacsikk, két egymással kölcsönhatásba lépő vegyszer, munkavállalói figyelmetlenség. Csupán néhány a munkahelyi tűz lehetséges okai közül. Ebben az esetben viszont, mivel emberélet a tét, valamint az ingatlanban és a munkavégzéshez szükséges eszközökben sem szeretnénk, ha kár esne, a tűzriadó gyakorlása igenis fontos feladat.

Arról mindenkinek van némi elképzelése, hogy a tűz milyen pusztító károkat okozhat. Azonban az elképzelés és a valóság két különböző dolog, ezért ajánlott nemcsak elméletben, hanem a gyakorlatban is arra a helyzetre, ha esetleg megtörténne a baj. Az élet- és vagyonvédelem a munkáltató és munkavállalók közös feladata, de természetesen a felelősségi körök mások.

Így néz ki a tűzriadó gyakorlat

A tűzriadó gyakorlatok elvégzését nem csak az 1996. évi XXXI. törvény, azaz a tűzvédelmi törvény miatt fontos elvégezni, amolyan kötelező, de nem várt feladatként. A tűzriadó gyakorlásának ugyanis kiemelkedő szerepe van a biztonságos munkahelyi környezet fenntartásában, végső soron a fentebb már említett élet- és vagyonvédelemben.

Maga a tűzvédelem egyébként két szakaszra osztható fel: a megelőző és a tűzoltó-mentő tevékenységekre. Érdekes módon a tűzriadó gyakorlat mégis valahol a kettő között helyezkedik el, hiszen azt gyakoroljuk be a segítségével előre, hogyan viselkedjünk felelősségteljesen a tűzeset, vagyis a tűzoltó-mentő tevékenységek során. 

Megtanuljuk például azt, hogyan hajtsuk végre a tűzvédelmi tervet a gyakorlatban, azaz milyen menekülőútvonalakon hagyjuk el a lángokban álló épületet; mi az, amit megtehetünk és mi az, amit nem; mivel veszélyeztetjük mások életét menekülés közben; hogyan használjuk a különböző tűzoltó berendezéseket, például a poroltót.

Emellett a tűzvédelmi gyakorlat során felszínre kerülhetnek a tűzvédelmi terv gyengeségei vagy olyan új problémákkal is szembesülhetünk, amelyekkel a dokumentum előzetesen nem kalkulált. Maga a törvény így fogalmaz:

„4. §. (4) A Tűzriadó Tervben foglaltak végrehajtását szükség szerint, de legalább évente az érintettekkel gyakoroltatni, annak eredményét értékelni és azt írásban rögzíteni kell. A gyakorlat során tapasztalt hibák, hiányosságok megszüntetésére 15 napon belül írásban intézkedni kell.”

Az évente 1 alkalommal végrehajtott tűzriadó gyakorlatnak tehát fontos következménye, hogy az eseményt követő 15 napban az írásba foglalt hibák megoldásával kapcsolatban intézkedni kell. Ez azért is jelentős kitétel, mert, ha például változás következik be a két tűzriadó gyakorlat között a körülményekben (például új gépek érkeztek, egy új munkafolyamathoz gyúlékony anyagok kerülnek felhasználásra, esetleg felújítás miatt módosul az ingatlan/telephely menekülési útvonala), a változást a Tűzvédelmi tervben és a gyakorlatban is le kell követni. Így tartható up to date a biztonságos munkahelyi környezet.

Miért fontos még a tűzriadó gyakorlat?

A rendszeres tűzriadó gyakorlat egyik legnagyobb előnye, hogy ezáltal rögzülnek a menekülési útvonalak, megismerkednek a kollégák az út közben elhelyezett tűzjelző berendezésekkel és azok használatával. Eközben értelemszerűen az épület biztonságos, rendszerezett elhagyását is gyakorolhatják. Ez olyan magabiztos háttértudást biztosít a tűzriadó gyakorlatot elvégzők számára, hogy gyorsabban tudnak jól reagálni a vészhelyzet során.

Munkáltatói feladatok a tűzriadó gyakorlat során

A tűzriadó gyakorlat megszervezéséért minden esetben a munkáltató a felelős, de a tűzriadó gyakorlat megtervezése, lebonyolítása és az eredmények jegyzőkönyvbe foglalása akár egy külsős szakértő megbízásával is abszolválható. Emellett a tűzvédelmi gyakorlat időpontjáról és annak tematikus tervéről a területileg illetékes tűzvédelmi hatóságot is kötelező tájékoztatni, legalább 15 nappal az esemény előtt. 

Ezen felül, ha esetleg a hatóság valamilyen előzetes javaslattal él vagy kikötéseket fogalmaz meg a gyakorlattal kapcsolatban, mindenképpen végre kell hajtani a felmerült változtatásokat. Utolsó előtti lépésként a tűzriadó gyakorlat eredményét egy tűzriadó jegyzőkönyvben kell rögzíteni, majd a hiányosságoknak megfelelően kell intézkedni: szükség esetén módosítani kell a tűzvédelmi tervet, a menekülési útvonalakat.