5+1 veszélyforrás, ami kockázatossá teheti a munkahelyet

Az, hogy mennyire biztonságos egy munkahely, sok tényezőtől függ. Az alábbi cikkben bemutatunk 5+1 gyakori veszélyforrást, ami kockázatossá teszi a munkavégzést a cég telephelyén, de akár az irodában is. Mert a tévhitekkel ellentétben nemcsak a gyártó- vagy termelőüzemek jelentenek veszélyt a munkavállalókra, biztonsági kockázatok – valamivel kevesebb ugyan, de – az irodában is megtalálhatnak.

Szinte bele sem gondolunk, hogy munkavégzés közben milyen problémák adódhatnak, ha esetleg nem figyelünk oda és elbotlunk egy kábelben vagy valamilyen vegyi anyag kerül a padlóra. Az alábbi gyűjtésben azt mutatjuk be, milyen veszélyforrások növelik a munkahelyek biztonsági kockázatát.

5+1 biztonsági kockázat a munkahelyen

  1. Vegyi anyagok

A vegyi anyagok kérdés nélkül az egyik legnagyobb veszélyforrás. De a várakozásokkal ellentétben nemcsak akkor, amikor a munkavégzés során egy adott folyamathoz felhasználjuk őket. A padlóra kerülő gépzsírból talán nem kerülnek káros vagy épp maró anyagok a bőrbe és valószínűleg csak enyhe bőrirritációt okozhat, ha közvetlenül a bőrrel érintkezik. Viszont rálépve máris kész a baj: könnyedén elcsúszhat rajta bárki, aminek zúzódások, de az eséstől függően akár láb- vagy kartörés is lehet a vége. 

A vegyi anyagok tehát különösen veszélyesek, még csak nem is kell, hogy maró hatásúak legyenek, bár kétségkívül ebben a formában a legveszélyesebbek. Nagy gondot kell fordítani azonban a tárolásukra és a lejárati dátumra is. Amennyiben addig nem került felhasználásra az adott vegyület, az előírásoknak megfelelően meg kell szabadulni tőlük. 

  1. Kábelek

Irodákban gyakori látvány, hogy a különböző elektronikai berendezések kábelei szinte szanaszét hevernek, nem egyszer pedig hosszabbítók tömkelegével oldják meg az áramforráshoz való csatlakozást. Ez azonban korántsem ideális megoldás, mivel bármennyire is figyelmesen járunk-kelünk, egy önálló útra tévedt kábelben bárki, bármikor elbotolhat. Ilyen esetben azonban nemcsak a munkavállaló sérülésével kalkulálhatunk, hiszen esés közben akár a kábel is sérülhet, de a kolléga is leránthat véletlenül egy monitort vagy asztali telefont, esetleg más eszközt az asztalról.

  1. Elavult elektromos hálózat vagy hiányos kapacitás

Ez egy olyan biztonsági kockázat, ami lehet, hogy a laikus szemnek többnyire láthatatlan. Azonban a rosszul szigetelt villanyvezetékek, a kiégett aljzatok vagy a megtört kábelek komoly kockázatot hordoznak magukban, hiszen elég egy kósza szikra a tűz kialakulásához. 

Ugyanilyen veszélyes lehet az is, ha például egy irodában annyira megnövekedik az elektromos áramot igénylő berendezések száma (például 1-2 nagyobb volumenű irodai nyomtatóval), hogy a korábbi igényeket tökéletesen kiszolgáló hálózati kapacitás ezzel már nem birkózik meg.

  1. Tartósan magas munkahelyi zaj

A tartósan magas munkahelyi zaj, jelentős egészségügyi károkat okozhat. Főleg akkor, ha a megfelelő védőfelszerelés sincs biztosítva és nincsenek olyan műszaki zajvédelmi protokollok bevezetve, amelyek lehetővé teszik a munkavállaló számára az egészsége megóvását, valamint biztosítják a biztonságos munkavégzést.

  1. Rendezetlen környezet

Egy telephely és iroda berendezésének kialakításában egy a közös: a tűzvédelmi tervben meghatározott menekülő útvonalak vannak kijelölve, amit egy-egy áthelyezett bútor vagy gép, esetleg a vészkijárat elé lepakolt áru vagy alapanyag elzár, de akár a munkavállalók is leverhetik az árut, megbotolhatnak benne, mert nem számítanak arra, hogy ott lesz. Ez egyébként nemcsak nem szabályos, de egy munkavédelmi ellenőrzés során bírság is kiszabható miatta. 

+1. A karbantartás hiánya

Amikor például építkezéseken, termelőüzemekben, nyomdákban vagy akár a szállítmányozásban tevékenykedik egy cég, kiemelt figyelmet kell fordítani a munkavégzéshez használt gépek és járművek karbantartására. Rengeteg tragédia azért történik meg, mert még mindig a már régesrég lecserélésre érett géppel végzik a munkát, vagy nem végzik el időben, esetleg megfelelően a karbantartási munkákat. 

A hiányzó alkatrésszel, laza csavarozással stb. működő gép viszont a munkavállaló egészségére, valamint a gépparkra egyaránt veszélyes lehet. Szerencsére a munkahelyi kockázatértékelés segít csökkenteni ezeket a biztonsági kockázatokat.