Az általános tapasztalat azt mutatja, hogy a legtöbb cégnél mind a munkavállalók, mind a vezetők szükséges rosszként, esetleg felesleges időhúzásként tekintenek a munkavédelmi oktatás perceire, tekintve, hogy ezt a 30-60 perces oktatást kötelezően munkaidőben kell megtartani. 

Azonban bármilyen feleslegesnek is tűnhet első látásra a munkavédelmi oktatás, érdemes komolyan venni a témát. Nemcsak a biztonságos munkavégzés receptjét sajátíthatják el a résztvevők, de a balesetek megelőzéséhez, ha a munkakör megkívánja, akkor az új eszközök használatához is hasznos tanácsokat kapnak.

De mi is a munkavédelmi oktatás valójában?

A munkavédelmi oktatás az Mvt. 55. § (1) törvény által kötelezően tartandó oktatás. Ennek során a munkavállalók gyakorlatilag egy olyan keretrendszert sajátítanak el, amelyben megismerkednek a biztonságos és az egészségüket nem veszélyeztető munkavégzés körülményeivel, illetve azzal, hogy bármilyen probléma (tűzeset, baleset, egyéb munkavégzés során keletkező műszaki kár stb.) esetén kihez kell fordulniuk segítségért, kinek kell jelenteniük az esetet, milyen jogaik és kötelességeik vannak ezekben a speciális helyzetekben. 

Emellett még az utasítások be nem tartásának lehetséges következményeiről, valamint a munkával kapcsolatos közlekedésbiztonsági és elsősegélynyújtási kérdésekben is átfogó képet kapnak a kollégák. Sokan összekeverik a munkahelyi tűzvédelmi oktatással, amely ugyan része a munkavédelmi oktatásnak, de azért ennél kicsit összetettebb ismereteket ad át.

Maga a munkavédelmi oktatás egyébként az esetek többségében két, egy-egy elméleti és gyakorlati részből áll. Általában 30-60 percet vesz el a munkaidőből, persze ettől nagyobb eltérések is lehetnek, iparágtól, létszámtól, az elsajátítandó tananyag komplexitásától függően. Utóbbi egyébként a munkahelyi kockázatértékelés függvénye. Fontos kitétel, hogy a munkavédelmi oktatást kötelezően munkaidőben kell megtartani, valamint oktatási naplót kell vezetni róla, amiben dokumentálva van a tematika, az oktatás kerete, illetve a résztvevők az aláírásukkal hitelesítik a részvételt. 

Előírás az is, hogy az elsajátított ismeretekről valamilyen formában be kell számolni, ez lehet elméleti és/vagy gyakorlati vizsga is. A munkavédelmi oktatást egyébként kifejezetten munkavédelmi szakember tarthatja, lehet külsős megbízott, de akár a cég saját munkavállalója is tovább képezheti magát ezen a téren.

Mikor kötelező a munkavédelmi oktatás?

A munkavédelmi oktatás ezekben az esetekben kötelező:

  • új munkavállalónak a munkába állás alkalmával,
  • a munkahely vagy munkakör megváltozása során,
  • új munkaeszköz üzembe helyezése alkalmával,
  • régi munkaeszköz átalakítása miatt,
  • egy új technológia vagy munkafolyamat bevezetése során,
  • amennyiben 6 hónapnál tovább volt távol a munkahelyétől a munkavállaló.

A rendkívüli munkavédelmi oktatás

Vannak olyan speciális esetek, amikor a munkáltató kénytelen rendkívüli munkavédelmi oktatást tartani. Erre akkor kell sort keríteni, ha a munkahelyen például egy súlyosabb munkavégzéssel kapcsolatos baleset következett be, vagy rövid időn belül több hasonló baleseti esemény történik. Ide tartozhat például egy közlekedési baleset a telephelyen belül, vagy egy gép használatából adódó sérülés is.

Szintén előírás, hogy a munkavédelmi oktatást az ismeretek szinten tartása és fejlesztése céljából rendseresen meg kell ismételni. A törvény abban szerencsére elég nagyvonalú, hogy mit érthetünk rendszeresség alatt. Általában ezt a rendszeres időszakot a munkáltató tudja meghatározni, de ajánlott évi egy alkalommal megismételni.

Általános tapasztalat, hogy a munkavédelmi oktatás szerepe akkor értékelődik fel igazán, amikor a szemünk láttára történik egy súlyos baleset. Azonban a munkavédelmi oktatás célja pontosan az, hogy a munkavállalók elsajátítsák azokat az ismereteket, amelyekkel ezeket a helyzeteket el tudják kerülni és ezáltal a lehető legkisebbre csökkenthetjük a balesetek kockázatát.